Jak mądrze wybrać zwierzątko domowe?

Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta…a wraz z nimi czas choinek i prezentów. O ile wybór drzewka choinkowego to raczej prosta sprawa, o tyle dobór odpowiednich prezentów dla rodziny i przyjaciół to już nie lada wyzwanie. Trafić w gusta dorosłych nie jest prosto, ale jedno jest pewne –  dzieci zawsze ucieszy zwierzątko domowe.

Nowy członek rodziny w postaci małej puchatej kulki z pewnością wywoła łzy radości na twarzach dzieci (i czasami dorosłych!). Opieka nad zwierzątkiem to świetny pomysł na wspólne spędzanie czasu, ale też nauka odpowiedzialności i rozwijanie wrażliwości. Niestety, coraz częściej zdarza się, że zwierzę jest tylko chwilową zachcianką dzieci – później opieka spada na dorosłych, a jeśli Ci nie mają czasu, pupil trafia do schroniska. Warto więc poważnie porozmawiać z dzieckiem, nie tylko o przywilejach posiadania swojego zwierzątka, ale i obowiązkach, jakie z tego wynikają. Dobrze, żeby wybór zwierzątka domowego był Waszą wspólną decyzją. Poniższa lista powinna Wam w tym pomóc!

Pies

To najlepszy przyjaciel człowieka. Mówi się, że pies odczuwa emocje podobnie do 3 letniego dziecka i rozpoznaje ponad 200 słów. Wierność psów jest już legendarna. Jednak posiadanie psa to wielka odpowiedzialność. Psy żyją od 10 do 20 lat, więc zakup psa powinien być bardzo przemyślany. Należy również pamiętać o codziennych spacerach, regularnych wizytach u lekarza, szczepieniach i odpowiedniej karmie. Nie każdy pies będzie nadawał się do domu z dziećmi, niektóre muszą też przejść odpowiednie szkolenie.

Kot

Podobno koty zawsze chodzą swoimi drogami i przywiązują się bardziej do miejsca, niż do właściciela. Jest w tym trochę prawdy, koty to indywidualiści i wszystko zależy od ich charakteru (podobnie jak u ludzi, prawda?). Natomiast koty zżywają się z właścicielami dokładnie tak samo jak psy. Kot to wspaniały towarzysz zabaw, mający tysiąc pomysłów na minutę jak zapełnić Twój czas. Jeśli Decydując się na kota, musisz pamiętać o wizytach u weterynarza i wartościowej karmie. Jeśli  mieszkasz w bloku nie zapomnij o osiatkowaniu balkonu – wbrew powszechnej opinii, koty nie powinny wychodzić same na dwór.

Gryzonie

Miłe, towarzyskie, puchate i niewielkich rozmiarów – zdecydowanie najbardziej popularne zwierzątka domowe. Do domów najczęściej trafiają chomiki, króliki, szynszyle i świnki morskie. Towarzyskimi zwierzątkami, które szybko przywiązują się do właściciela są króliki i świnki morskie. Niezależnie od wyboru, wszystkim gryzoniom należy zapewnić odpowiednio dużą klatkę, urozmaiconą karmę (gryzonie lubią tez niektóre owoce i warzywa, zapytaj sprzedawcę o to, które najbardziej) i stały dostęp do przestrzeni w domu, żeby mogły pobiegać (poza chomikami).

Jak oceniasz artykuł?

/ 5.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *