Jak zdobyć przyjaciół na długie lata?

Psychologowie biją na alarm. Według najnowszych badań ponad 60% Polaków ma problem z nawiązywaniem długotrwałych znajomości. Jesteśmy coraz bardziej zamknięci czy zapomnieliśmy, jak zjednywać sobie ludzi? Człowiek jest istotą społeczną – potrzebuje kontaktu z innymi. O ile prostsze jest życie, kiedy można liczyć na wsparcie i życzliwość przyjaciół. Oto kilka prostych rad jak postępować z ludźmi, żeby zdobyć przyjaciół na długie lata.

Szczerość i zaufanie

Najważniejsza w relacji z drugim człowiekiem jest szczerość. To naprawdę solidny fundament przyjaźni. Jeśli wiemy, że przyjaciel nas nie okłamie – wtedy obdarzamy go zaufaniem. Nie ma zaufania bez szczerości i odwrotnie. Czasami szczerość jest trudna – jak np. powiedzieć przyjacielowi, że źle wygląda, źle postępuje albo zaniedbuje pewne sprawy? Niestety, przyjaciel oprócz licznych przywilejów, ma też obowiązki. Nie jest to łatwe i wymaga wielkiego taktu, jednak, jeśli chcemy nazywać się czyimś przyjacielem – musimy wejść w tę relacje całkowicie i postawić na szczerość. Zamiast „źle w tym wyglądasz” można powiedzieć „załóż tę drugą bluzkę, świetnie się komponuje z Twoim kolorem włosów”, albo zamiast „co Ty wyprawiasz” – „przemyśl proszę jeszcze raz, czy na pewno dobrze postępujesz. Wierzę, że dojdziesz do właściwych wniosków”. Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i czasami zdarza nam się zgubić drogę – wtedy na wagę złota będzie dobry przyjaciel, który pomoże znaleźć tę właściwą albo wskaże wyjście z trudnej sytuacji.

Wspólne pasje

Ludzi może łączyć wiele rzeczy – wspólne mieszkanie, rodzina, finanse, praca. Oprócz oczywiście więzów rodzinnych, najbardziej pozytywnie łączą ludzi wspólne pasje i zainteresowania. Czy może być coś przyjemniejszego niż wspólne spędzanie czasu, jeśli obydwoje robicie właśnie to, co kochacie? A co jeśli nie macie jeszcze wspólnego hobby? Wymyślcie je! Spiszcie listę rzeczy, które lubicie robić, a gwarantuje, że znajdziecie minimum jedną wspólną. Nie zrażajcie się, jeśli okaże się, że lubicie oglądać horrory, a nie skakać ze spadochronu. Kto powiedział, że pasja musi być czymś ekstremalnym. Może być, ale absolutnie nie musi. Wszystko, co sprawi Wam radość będzie wartościowe – bo będzie Wasze!

Wsparcie

Znacie powiedzenie: „Pomaganie? Jasne, od czego ma się przyjaciół?”. To nie tylko naiwny filmowy slogan, to kwintesencja udanej przyjaźni. Dobrze, jeśli możemy liczyć na rodzinę, ale w życiu nie zawsze bywa tak kolorowo. Dlatego przyjaciele to rodzina, którą wybieramy sobie sami. Jeśli przyjaciel zadzwoni lub będzie chciał się spotkać i porozmawiać – okaż mu wsparcie. Potrzebuje Ciebie, bo Ci ufa, bo jesteś kimś bardzo ważnym w jego życiu. Pamiętaj, że dobro zawsze wraca i jeśli Ty będziesz potrzebował wsparcia lub pomocy – Twój przyjaciel na pewno Cię nie zawiedzie.

Jak oceniasz artykuł?

/ 5.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *