Jaki termos wybrać?

Termos to nieodłączny element zimnych wieczorów. Warto się w niego zaopatrzyć, szczególnie ze względu na zbliżającą się jesień i zimę. Czy wybór termosu ma znaczenie? Wszystko zależy od okoliczności, w których chcemy go używać – termos używany w pracy czy w domu nie musi przecież utrzymywać ciepła tak długo, jak ten używany w mroźnych górach.

Które termosy dłużej utrzymują ciepło?

Największe znaczenie ma przede wszystkim materiał. Niepozorna nakrętka jest również ważnym elementem – te gorszej jakości słabo chronią przed utratą ciepła.

  • Termosy z plastiku ze szklanym wkładem utrzymują ciepło najdłużej, jednocześnie przez zastosowanie szkła są bardzo ciężkie i mało odporne na uderzenia. Są stosunkowo tanie i dostępne w wielu wersjach kolorystycznych.
  • Termosy ze stali nierdzewnej. Charakteryzują się dużą odpornością. Niestety utrzymują ciepło przez krótszy czas, niż termosy z wkładem szklanym. Dzięki temu, że są wykonane z materiału odpornego na korozje, nie będą tracić swoich właściwości z biegiem lat. Dostępne w standardowej wersji kolorystycznej.

Najwyższej jakości termosy utrzymują ciepło nawet do 20 godzin. Te najtańsze – tracą je już po około 6 godzinach. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na informację producenta o maksymalnym czasie trzymania temperatury. O dziwo, z termosów będą zadowoleni też miłośnicy zimnych napojów – termosy utrzymują  zimno lepiej niż gorąco.

Jaką pojemność wybrać?

Najczęściej dostępne pojemności to 0,5 litra lub 1 litr. Co ważne, największą zdolność izolacji ciepła posiada napełniony termos. Nie ma sensu więc kupować zbyt dużego termosu, którego nie będziemy zalewać do pełna wodą. Półlitrowy termos powinien w pełni wystarczyć do szkoły czy pracy, bardziej pojemny będzie lepszym rozwiązaniem na długie wędrówki. Ze względu na dużą wagę termosów szklanych, na górską wyprawę najlepiej wybrać najwyższej jakości termos stalowy. Termos stalowy z wyższej półki może bowiem zachować ciepło niemal tak długo, jak termos wykonany ze szkła.

Jak oceniasz artykuł?

/ 5.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *