Nie płacimy rachunków!

Wstyd się przyznać, ale co drugi Polak chociaż raz nie zapłacił rachunku za czas. Chciałoby się powiedzieć, że to wypadki przy pracy, ale niestety tak nie jest. Nie płacimy swoich należności z bardzo wielu powodów i chociaż „problemy” z pamięcią są wysoko na liście, to nie jest to jedyną przyczyną.

Nie płacimy, bo zapominamy

Faktycznie, najwięcej osób zadeklarowało, że nie płaci rachunków przez zwykle zapominalstwo. O dziwo, to nie starsi ludzie najczęściej zapominają zapłacić. Według najnowszych sondaży, to właśnie starsi są tymi, którzy najczęściej płacą rachunki w terminie. Największe problemy z pamiętaniem o płatnościach mają osoby w przedziale wiekowym 20-35 lat. Winą  obarczają tempo życia i zbyt wiele obowiązków. W pewnym sensie trudno się z tym nie zgodzić. Życie wymusza na nas nieustanny pośpiech,  mózg musi być aktywny właściwe 24/h. Ciągle musimy dokonywać selekcji, robić listę priorytetów. W takich warunkach można zapomnieć przysłowiowej głowy, a co dopiero o zapłaceniu kilku rachunków. Nasza rada: Ustaw comiesięczne przelewy automatyczne za opłaty stałe np. internet, czynsz, raty.  W ten sposób będziesz musiał pamiętać tylko o opłatach zmiennych typu woda, prąd itp. Może kartki na lodówce rozwiążą problem albo tablica korkowa z listą obowiązków?

Za mało zarabiamy

Jako drugi powód niepłacenia rachunków najczęściej wymieniane są zarobki. Polacy cały czas zarabiają zbyt mało, żeby można było uznać tę kwotę za satysfakcjonującą. Dlatego zapłacenie rachunków odkładają na kolejny miesiąc, potem na jeszcze kolejny. Małe pensje są też niestety pośrednim powodem problemów finansowych. Każdy niespodziewany wydatek tworzy dziurę w domowym budżecie i wtedy rachunki spadają na kolejne miejsce na liście. Warto co miesiąc odkładać małą kwotę, żeby móc z niej skorzystać w potrzebie.

Nie płacą, bo nie chcą

Mało kto się do tego przyzna, ale unikanie opłat niekiedy wynika ze zwykłego cwaniactwa. Nie płacimy, bo po co? Niektórzy regularnie migają się od płacenia rachunków. Mało tego, deklarują, że i tak ich nie zapłacą. Nie dla każdego wpis do Krajowego Rejestru Dłużników jest powodem do wstydu, po prostu się tym nie przejmują. Lawiranci migają się od płacenia nie tylko rachunków za media, ale unikają też zapłaty za abonamenty komórkowe i mandaty. Takie kręcenie ma jednak bardzo krótkie nogi – prędzej czy później wierzyciel ściągnie swoją należność, ale na pewno z wysokimi odsetkami.

Jak oceniasz artykuł?

/ 5.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *